Bakterie jelitowe mogą ewoluować w nas, aby opuścić jelita
Image

Według nowego badania bakterie jelitowe mogą ewoluować z czasem i żyć poza jelitami, a to może uczynić je bardziej niebezpiecznymi, co może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego i związanego z nim zagrożenia dla zdrowia innych narządów w ciele.
Istnieje wiele badań wyjaśniających pozytywne i negatywne skutki, jakie drobnoustroje jelitowe mogą mieć na nasze zdrowie, ale naukowcy wciąż nie rozumieją, jak działają te różne mechanizmy biologiczne i reakcje łańcuchowe. Niektóre problemy zdrowotne są związane z tak zwanym „nieszczelnym jelitem”, w którym jelito jest bardziej przepuszczalne niż powinno, umożliwiając bakteriom ucieczkę z przewodu pokarmowego. Jednak wiele pytań dotyczących tego stanu pozostaje bez odpowiedzi - w tym, czy jest to objaw, czy przyczyna problemów zapalnych.
Jedną z tajemnic jest to, jak potencjalnie patogenne bakterie mogą istnieć u zdrowych ludzi przez dziesięciolecia bez widocznych konsekwencji zdrowotnych. Próbując rozwikłać tę zagadkę, naukowcy wstrzyknęli potencjalnie patogenną bakterię Enterococcus gallinarum – gatunek występujący w około 6 procentach ludzkich mikrobiomów jelitowych – do myszy wolnych od zarazków, które nie mają własnych drobnoustrojów w jelitach. Następnie naukowcy obserwowali myszy przez trzy miesiące.
Naukowcy zaobserwowali, jak bakterie rozwijały się w dwa różne typy. Jeden z nich był podobny do oryginalnego szczepu, a drugi różnił się drobnymi mutacjami DNA, dzięki którym mógł żyć w błonie śluzowej jelit i przeżyć w węzłach chłonnych i wątrobie po wyjściu z jelita.
Co bardziej niepokojące, zmutowane bakterie mogą najwyraźniej pozostać ukryte w narządach i wymykać się uwadze układu odpornościowego. W eksperymentach na myszach obecność zmutowanych drobnoustrojów może prowadzić do reakcji zapalnych, w tym związanych z chorobami autoimmunologicznymi (które u ludzi obejmują cukrzycę typu 1 i stwardnienie rozsiane).
W jelicie jednej osoby może otworzyć się nisza, w której niektóre niepatogenne szczepy przechodzą na inne osoby, umożliwiając ewolucję innych bakterii w jelicie. Zjawisko to jest znane jako „ewolucja wewnątrz żywiciela” i jest możliwym wyjaśnieniem, dlaczego gatunki bakterii żyjące w naszych jelitach mogą się z czasem dostosowywać, twierdzą naukowcy. Pewien wpływ na to zjawisko mają czynniki środowiskowe, w tym dieta.
Im bardziej zróżnicowana społeczność bakterii w jelitach, tym mniej miejsca na rozwój jednego gatunku, co zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju niezdrowych wariantów – tych, które mogą potencjalnie uciec. Wszystko, co wpływa na tę różnorodność, takie jak dieta, może wyjaśniać ryzyko chorób zapalnych, czasami objawu „wycieku jelitowego”.
Wszystko to oznacza, że jeśli lepiej zrozumiemy ewolucję bakterii, będziemy mogli opracować i wdrożyć terapie profilaktyczne dla tych problemów zdrowotnych – być może poprzez celowanie w określone drobnoustroje, zanim zdążą się uwolnić.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature.
- Dodaj komentarz
- 71 widoków